Durere gat, piept, omoplat, brat

Diverse

Postata de elcamino cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
De aproximativ doua saptamani am dureri in cateva zone ale corpului, legate intre ele, in functie de cum ma misc:
in zona gatului - lateral usor spate, spre ceafa, uneori sub barbie. Se continua pe omoplatul drept, uneori sub el, alteori deasupra. Uneori durerea continua spre zona claviculei. Se continua spre brat, coborand spre cot. Durerea apare cand misc bratul drept in sus si mai ales cand ma sprijin in el sa ma ridic din pozitia orizontal.
Daca stranut, durerea continua din zona gatului spre partea dreapta a pieptului si tot asa se intampla cand ma ridic din pozitia orizontal, fara sa ma sprijin in brat.
In zona gatului si bratului, spre cot, simt durerea liniar si in zona pieptului si a omoplatului ca un punct/pata.
Imi puteti spune, va rog, ce ar putea fi?
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Foarte probabil sa fie vorba de afectiuni musculoscheletale limitate ( aparute dupa expunerea la frig, curent, aer conditionat, etc) care se vor ameliora cu antiinflamatoare ( ex: diclofenac, ibuprofen), paracetamol si unguent cu antiinflamator ( fenilbutazona de ex). Va recomand totusi sa consultati un medic de specialitate (interne) pentru a exclude alte afectiuni ( buletin de analize, EKG, radiografie pulmonara, etc).

Bejenari

acum 10 ani

Buna ziua!
De aproximativ doua saptamani am dureri in cateva zone ale corpului, legate intre ele, in functie de cum ma misc:
in zona gatului - lateral usor spate, spre ceafa, uneori sub barbie. Se continua pe omoplatul drept, uneori sub el, alteori deasupra. Uneori durerea continua spre zona claviculei. Se continua spre brat, coborand spre cot. Durerea apare cand misc bratul drept in sus si mai ales cand ma sprijin in el sa ma ridic din pozitia orizontal.
Daca stranut, durerea continua din zona gatului spre partea dreapta a pieptului si tot asa se intampla cand ma ridic din pozitia orizontal, fara sa ma sprijin in brat.
In zona gatului si bratului, spre cot, simt durerea liniar si in zona pieptului si a omoplatului ca un punct/pata.
Imi puteti spune, va rog, ce ar putea fi?
Multumesc.