durere de stomac

Diverse

Postata de pinerolo cu 12 ani in urma.

buna ziua am 32 ani si in urma cu aproape 2 luni a inceput sa ma doara stomacul aproape in fiecare zi, simt durerea si dimineata cand ma trezesc nu are importanta daca mananc sau nu apare dimineata, dupa amiaza este o durere fara arsuri sau refluxuri imi puteti spune ce ar putea fi si ce as putea sa iau eu sunt in italia si aici nu am medic de familie. va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil în cazul d-vs este vorba de o afecţiune gastro-intestinală (gastrită, ulcer)
Pentru început se recomandă un regim igienodietetic adecvat cu eliminarea factorilor iritanţi gastrici (alcoolul, tutunul, condimentele, prăjelile, etc.).
Tratamentul gastritei se face în functie de etiologia sa (administrându-se medicamente antiacide, antisecretorii gastrice, pansamente gastrice) şi de prezenţa sau absenţa germenului Helicobacter pilory în mucoasa gastrica (când va fi necesar şi asocierea unui tratament antibiotic de eradicare a acestei infecţii) de aceea pentru stabilirea conduitei terapeutice este necesar consultul unui medic gastro-enterolog.