durere de membr inferior stang

Diverse

Postata de danmar cu 10 ani in urma.

de aproape 2 saptamani am o durere insuportabile a membrului inferior stang,am luat antiinflamatoare dar durerea inca persista.Mentionez ca am 32 de ani ,o greutate de 85 kg si o inaltime de 170cm .Nu stiu care poate fi cauza ,ma gandesc ca poate fi aparitia varicelor sau nervul sciatic a fost afectat.La ce medic trebuie sa merg pt a fi consultata?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

E recomandat sa consultati medicul reumatolog.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba, asa cum deja ati inteles, despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
In acest caz trebuie, evident, sa consultati un neurochirurg.
Nu trebuie sa neglijati si problema celor 25 kg in exces, care determina o presiune fabuloasa la nivelul coloanei vertebrale lombare, sursa de sindrom compresiv (hernie de disc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior