durere de cap

Diverse

Postata de Alex967 cu 12 ani in urma.

Am si eu o problema...de ceva timp..poate chiar mai mult de jumatate de an ma tot doare capul in partea din spate,iar cel mai rau in partea dreapta din spate.Ideea este ca nu simt niciun fel de durere daca nu fac vreun efort..si aici ma refer la miscari ale capului mai dese...daca mai dau un pic din cap ( in orice directie) ma apuca durerea de cap,dar tine foarte putin ...pana ma linistesc,iar apoi dispare si tot asa...nu stiu ce sa fac...ce credeti ca ar putea fi ? Spuneti tot liber si sincer..multumesc mult de tot.
PS: N-am niciun fel de alt simptom.

Raspunsuri (6)

Alex967

acum 12 ani

Aceste dureri nu le am continuu....adica am momente in care pot face mai mult efort ,iar durerile tot nu apar...

Carpe Diem

acum 12 ani

Medicul de familie te poate indruma spre specialist.

Adrienne

acum 12 ani

Trei controale obligatorii : la neurolog,cardiolog si orl-ist.

Alex967

acum 12 ani

Multumesc de sfaturi,dar...aveti macar o idee ce ar putea fi ..?

Mihai

acum 10 ani

draceste 2 ori pe zi si tot va fi bine

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,
dupa cum s-a scris si mai sus, cauzele unei dureri de cap sunt multiple, de la o simpla cefalee care trece la medicamentele clasice, pana la probleme cu tensiunea, probleme cu vederea, probleme cu oasele/vasele de sange din regiunea cervicala, probleme neurologice, probleme psihice, sau un simptom in cadrul unei boli aflate la debut(desi ziceti ca sunteti asa de jumatate de an...). fara un consult amanuntit, nu se poate spune nimic, pentru ca in functie de diagnostic tratamentele sunt diferite. deoarece sunt multe cauze de durere de cap, pentru a nu merge din medic in medic, puteti face in felul urmator: mergeti la medicul de familie si urmati tratamentul recomandat de dansul, iar daca nici asa nu trece, luati de la dansul o trimitere catre o sectie de medicina interna unde pot fi investigate toate cauzele acestui simptom.
totusi nu ne-ati spus daca aceste dureri trec la vreun medicament? banuiesc ca daca va doare capul de mai mult de jumatate de an, pana acum ati luat niste masuri. ..

va urez o zi buna