Durere ce porneste din centrul palmei si urca in sus pe brat

Diverse

Postata de Live2love cu 13 ani in urma.

Buna ziua,de cateva zile ma chinuie o durere ce porneste din palma,de la baza degetului mare si urca in sus pe brat,cred ca e vorba de un nerv,oare despre ce sa fie vorba?Nu fac sport,poate am apasat prea tare insa cu podul palmei in ceva...de exemplu incercand sa deschid o sticla de suc sau un robinet...nu stiu ce sa fac,ce sa iau pt durere,daca e cazul sa ma ingrijorez...nu am alte probleme de sanatate inafara de dureri destul de dese de spate dar nu cred sa aiba vreo legatura.Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Din ceea ce descrii, suspectez o compresie de nerv radial, care probabil a apărut în urma unei compresii puternice şi de durată pe police (degetul mare), sau o entorsă.