diversificarea la bebelusi

Diverse

Postata de manuela107 cu 12 ani in urma.

am un bebe de 4 luni si 2 sapt,alimentat artificial de la 2 luni.as dori sa incep diversificarea si caut cat mai multe sfaturi.mentionez ca a fost bolnavioara de la nastere si a facut antibiotic de 5 ori pana acum.as dori un raspuns cat mai curand posibil!
va multumesc!

Raspunsuri (2)

TataNicu

acum 12 ani

Puteti incepe cu supa si piure-ul de morcov, suc de mar si morcov. Diversificarea alimentatiei este un subiect placut mie, dar imposibil de detaliat in felul acesta. Sunt prea multe de spus. Puteti sa ma contactati pe e-mail, intr-o prima faza.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Diversificarea se poate începe pentru sugarul alimentat artificial la vârste de 3,5-4 luni. Primul aliment nou introdus este sucul de fructe (mere, visine, caise, prune; cele cu zmeură, căpşune, portocale, mandarine şi roşii trebuie folosite mai târziu şi cu prudenţă, dat fiind posibilele reacţii alergice). Va urma supa de legume, iniţial pasându-se numai morcovul, apoi şi cartoful şi celelalte legume folosite. (cele mai întrebuinţate legume din alimentaţia sugarului sunt morcovul, cartofii, varza, ceapa, fasole verde, dovleceii).La 7-8 luni se poate introduce brânza dulce de vaci, urmand ca la 8-9 luni sa se introduca carnea. Galbenusul de ou se foloseşte , fiert tare şi pasat, începând cu o optime (a opta parte) se ajunge progresiv până la un gălbenuş, la vârsta de un an. Se oferă de 2-3 ori pe săptămână, de obicei, înlocuind în aceste zile carnea, amestecat în supa de zarzavat sau legume. Ar fi bine sa discutati si medicul de familie pentru fiecare pas al diversificarii.