diverse

Diverse

Postata de GRISA cu 12 ani in urma.

buna ziua,
In ce document oficial este prezentat "diagnosticul clinic" pentru boala PARKINSON - GRADUL 1 de invaliditate?
multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Diagnosticul de externare este regasit pe scrisoarea medicala si pe biletul de externare (sau de iesire din spital). Gradul de invaliditate este regasit in certificatul emis de comisia de evaluare a gradului de handicap.

GRISA

acum 12 ani

Multumesc d-le dr.CRISTIAN IRINA pentru raspunsul prompt.
Nu am fost atat de explicit cand am pus intrebarea, o voi relua, intrucat asteptam alt raspuns. Cand un bolnav merge la comisia de expertiza medicala pentru incadrarea intrun grad de invaliditate , medicul expert ii acorda gradul de invaliditate conform unei hotarari de guvern care specifica pentru fiecare boala si grad "diagnosticul clinic". M-ar interesa acea hotarare sau lege care este ghidul medicului expert.
multumesc!