Disfunctii miros si gust - ORL

Diverse

Postata de platoncorneliu cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

In timpul unei raceli pe care am contacta-o in noiebrie 2010 mi-am pierdut gustul si mirosul, sintome care de alt fel se mai intampla in cazul racelilor. Insa in decurs de o luna jumatate am inceput sa simpt putin gustul si mirosul, insa nu la capcitate maxima si am consultat un medic. Am facut un tratament tipm de o luna cu: Milgamma, Spray cu apa de mare + Rhinocort, Vitamina A efervescenta Bayer, Bedaxon. dupa terminarea tratamentului nu s-a schimbat absolut nimic. Am gust si miros dar nu la capacitate normala. Majoritatea gusturilor si mirosurilor le simpt distorsionate: in cazul parfumurilor si detergentilor le percep ca pe un miros intepator ca de acetona. Acelasi gust intepator de acetona il simpt cand beau Cola sau Pepsi. Carnurile de asemeni le percep distorsionat.
Asi dori sa stiu daca mai exista vreo sansa de am recupera aceste simpturi si ce anume trebuie sa fac.

Va multumesc anticipat pt raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,
Corneliu Platon
[email protected]

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Numai un medic ORL-ist poate să vă ofere nişte sfaturi competente, în urma analizei mucoasei olfactive, prin fibroscopia foselor nazale.

platoncorneliu

acum 13 ani

Multumesc frumos pt raspunsul dumneavoastra.
Inainte de a face aceasta analiza a mucoasei, este necesar sa fac o alta serie de analize, gen exudate laringian, faringian sau culturi nazale? Sunt importante pt analiza mucoasei?

Imi puteti recomanda un cabinet in Bucuresti unde se poate face fibroscopia foselor nazale?

Cu stima,
Corneliu Platon

Medic Epuran

acum 13 ani

Această investigaţie se poate efectua la Institutul de fono-audiologie şi chirurgie funcţională o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTĂ. În legătură cu celelalte întrebări, medicul ORL-ist va decide ce alte analize ar mai fi necesare.