dischinezie biliara

Diverse

Postata de g_e_o cu 12 ani in urma.

Care este cel mai eficient tratament pentru dischinezie biliara si daca el trebuie urmat toata viata sau cu pauze? Balonarea este generata tot de bila lenesa?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine de urmat un regim alimentar cu mese reduse cantitativ si dese( 4 - 5 mese/zi), vor fi evitate alimentele prajite, rantasurile, sosurile, maionezele, mezelurile, afumaturile, branzeturile grase si fermentate, ouale, creierul, untura de porc sau pasare; se pot utiliza produse cu actiune colecistokinetica si coleretica ,pentru combaterea durerilor: antispastice, in dozele recomandate de medic.

Radu Carolina

acum 10 ani

nu stiu daca este problema doar mancarea ,eu ma scol dimineata si sunt balonata