Diplopie,midriaza...si un diagnostic bun oare?

Diverse

Postata de ADRIANA23105778 cu 15 ani in urma.

Salut!...
Am o problema foarte mare legata de tatal meu...In urma cu 3 saptamani s-a trezit noaptea cu "ochiul cazut",nu isi putea controla pleoapa si avea tulburari de vedere.Dimineata a fost dus la spital,unde s-a zis ca ar avea o problema neurologica si nu oftalmologica.S-a facut RMN si examen la TOMOGRAF si nu s-a gasit nimic.Tratamentele sunt prescrise prost,indicatiile terapeutice fiind pentru senilitate,deficienta mentala si alte lucruri insa si cu anumita utilitate neurologica(tratamentul nu are niciun rezultat).Diagnosticul a fost pus prost,dupa parerea mea: paralizie ochiul drept,desi tatal meu simte pleoapa,clipeste,isi poate ridica pleoapa si okiul il controleaza.
Pleoapa e putin cazuta si cu ochiul bolnav vede imagini deformate sau imagini duble.In momentul in care isi inchide ochiul sanatos(il acopera cu palma) vede mult mai bine cu ochiul bolnav ceea ce mi se pare ciudat.Tratamentele nu isi au niciun efect,are stari de agitatie,de panica,se consuma psihic.Mentionez faptul ca tatal meu a fost hipertensiv insa nu stiu daca ceea ce i s-a intamplat are legatura cu tensiunea.
Nu stiu ce tratament ar fi bun...nu stiu ce sa fac...A fost vazut si de medic oftalmologic care i-a spus ca e pe cale neurologica.
As avea nevoie de unele lamuriri(de orice natura)!
Va multumesc anticipat!
Cipri

Raspunsuri (2)

tatiana19

acum 15 ani

buna,,,si eu am avut aceeasi problema ku tatal meu,,,este intr,adevar o pr neurologika,,,un accident vascular,,,prob un vas mik de sange s, a spart. eu m,am dus ku tatal meu la spitalul elias din bucuresti unde i,a facut un RMN,,,si,a revenit ku ochiul in kam 3 sapt,,,

irina

acum 13 ani

Fai un Angio RMN ca sa se observe o eventuala leziune a vaselor de sange