dificultati de respiratie

Diverse

Postata de davalina cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
In ultimele 12 ore intampin dificultati de respiratie.....mi se pare ca aerul nu-mi este suficient trebuind sa respir adanc sau sa casc ca sa "umplu" plamanii pt cateva minute.Nu stiu exact cum sa explic dar in partea superioara a stomacului simt o apasare ...parca de acolo ar porni totul. Aseara am exagerat la ultima masa si m-am gandit ca asta era cauza . Am luat un no-spa si dimineata paream ok.Dar acum a revenit problema.

Raspunsuri (3)

davalina

acum 12 ani

Am uitat sa precizez ca totodata am o stare de slabicune ,ameteli usoare, o apasare in zona stomacului dar si la baza gatului

davalina

acum 12 ani

Am uitat sa precizez ca totodata am o stare de slabicune ,ameteli usoare, o apasare in zona stomacului dar si la baza gatului

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Va recomand un consult boli interne sau gastroenterologie. Sunt necesare cateva investigatii: radiografie cord-pulmon, tranzit baritat eso-gastro-duodenal, eventual daca se va considera necesara endoscopia superioara, pentru stabilirea diagnosticului si a tratamentului.

Mancati mese mici si regulate, mestecati bine alimentele inainte de inghitire, nu va culcati imediat dupa ce mancati, si nu mancati inainte de culcare cu 2 ore. Evitati bauturile carbogazoase , cafeaua, ciocolata.