Diferente recoltare sange?

Diverse

Postata de Anamaria cu 3 zile in urma.

Bună ziua, exista vreo diferență între recoltarea de sange capilar (deget) sau venos în afara ca una "duce" sange iar alta "aduce", are o modificare anume la analiza hemoleucograma/hemograma ? I-am tot făcut fetitei analiza hemoleucograma și D3 capilar, mi-au spus ca sunt la fel cu cele venoase însă am auzit și păreri cum ca, nu ar avea relevanta și cele venoase contează (menționez ca, nu am observat vreo modificare la analiza venos/capilar). Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Recoltarea de sange capilar si venos poate arata rezultate diferite in unele cazuri. Aceasta se datoreaza faptului ca sangele capilar este amestecat cu lichid interstitial si poate fi influentat de o serie de factori locali, cum ar fi temperatura si perfuzia pielii. In plus, daca presiunea aplicata la locul de recoltare este prea mare, sangele capilar poate fi diluat cu lichidul interstitial, ceea ce poate distorsiona rezultatele analizei.

La recoltarea venoasa, sangele este colectat direct dintr-o vena. Acesta este considerat "sange pur", care ofera o imagine mai clara a proceselor din corp.

Recoltarea venoasa este de obicei aleasa pentru majoritatea analizelor de laborator, inclusiv hemoleucograma, deoarece permite analiza unui volum de sange mai mare in comparatie cu recoltarea capilara.

Cu toate acestea, daca tehnica de recoltare este efectuata corect, rezultatele analizelor de sange capilare ar trebui sa fie comparabile cu cele ale sangelui venos. Este posibil ca la copii rezultatele sa difere putin datorita faptului ca sangele capilar este folosit mai frecvent.

Daca aveti nelamuriri cu privire la rezultatele analizelor, va recomandam sa discutati cu medicul dumneavoastra. El poate solicita un al doilea test sau poate efectua alte analize pentru a confirma rezultatele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/recoltare-de-sange_6350
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/modul-de-recoltare-prelucrare-transport-si-stocare-a-probelor-de-sange_16776