diferente DPN a medicului gineco si a celui de fam

Diverse

Postata de Oana-B cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

De curand m-am confruntat cu o problema la care nu gasesc un raspuns, si anume: a aparut o diferenta intre DPN inscrisa de medicul ginecolog pe toate analizele si cea calculata de un sistem informatic al medicului de familie (in cazul medicului de familie DPN este decalata cu 5 zile in plus fata de medicul ginecolog). Ca atare, nu pot intra in concediu prenatal la 63 zile inainte de DPN asa cum mi-a calculat dr ginecolog, deoarece DPN a dr de fam este mai tarziu. Mentionez faptul ca facand calculul pe calendar, DPN p***ancide cu ceea ce sustine medicul ginecolog. In situatia de fata eu sunt la mijloc si sunt cea care pierde timp si rabdare pentru lamuriri.
V-ati mai confruntat cu o asemenea proplema? Exista un sistem informatic la nivel de medic de familie care ar putea sa faca aceste calcule eronate si pe care medicul de familie este OBLIGAT sa-l respecte? Cum pot indrepta situatia a.i. alte mamici in devenire sa nu se mai loveasca de aceasta problema?

Multumesc!

Raspunsuri (1)

amalia_005

acum 13 ani

DPN se poate aprecia stiind ca gestatia dureaza , in medie, 40 sapt. calculat din prima zi a ultimei menstruatii.
Regula de calcul a DPN (regula Naegele ), valabila pentru ciclurile de 28 zile : se scad 3 luni din luna in care a avut UM (ultima menstruatie) si se aduna apoi 7 (zile).
Exemplu: UM-20mai 2010, atunci DPN= 27 februarie 2011