DICLOFENAC, crema

Diverse

Postata de selariuclaudia cu 12 ani in urma.

am durere de spate ..in parte de jos, lombara dreapta si stanga sau pur sisimplu e coloana,nu stiu exact, a aparut brusc, nu stiu ce sa fac ajutatima

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă vă este afectată funcţia locomotorie (vă deplasaţi cu greutate şi vă ridicaţi de pe scaun cu greutate) probabil că este vorba de o criză de lombosciatică (contractură puternica şi dureroasă a muşchilor paravertebrali lombari care imobilizeaza bolnavul, punandu-l in imposibilitatea efectuării mişcărilor de aplecare a trunchiului). Dacă nu, este probabil vorba de o colică renală (totuşi apare mai rar la nivelul ambelor lombe). În cazul crizelor de lombosciatică puteţi încerca folosirea unor antiinflamatorii unguente (Diclofenac, Voltaren etc.) şi decontracturante. În cazul colicilor renale puteţi folosi medicamente antialgice (antiinflamatoarele nesteroidiene) şi o bună hidratare. Dacă durerille persistă este recomandat să consultaţi un medic