despre vopseaua de par hena

Diverse

Postata de ciciram cu 12 ani in urma.

Buna seara
As dori si eu un sfat .Am un par foarte fragil si tot timpul ma confrunt cu caderi de par masive desi am folosit diverse tratamente ,dar de la o vreme am observat ca dupa ce ma vopsesc imi cade si mai mult par mentionez ca ma vopsesc cu vopsea de par fara amoniac dar degeaba .As incerca vopseaua de par hena dar nu stiu prea multe despre ea .Am citit pe internet ca nu afecteaza parul ci din potriva intareste radacina parului.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

vopseaua de par hena nu constituie o informatie de ordin medical, ci mai degraba cosmetic. desigur ca vopseaua de par constituie un factor toxic in dezvoltarea alopeciei (caderea parului).
caderea parului , in functie de gravitatea ei poate fi tratata corespunzator de catre un medic dermatolog . cauze posibile: deficiente de complex vitamina B, acid folic, zinc, vitamina A si E, afectiuni automine, afectiuni fungice (ciuperca a parului).