despre solar

Diverse

Postata de ciciram cu 12 ani in urma.

Buna seara,as vrea sa stiu daca este daunator solarul ,as vrea sa merg la cateva sedinte nu prea am timp sa merg la plaja ,dar nu stiu daca e bine sau nu din punct de vedere medical.

Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

exista pareri pro si contra solarului. in favoarea solarului se spune ca acesta emite raze filtrate in comparatie cu soarele, si drept urmare ar fi mai putin nociv, totusi expunerea prelungita la solar duce la imbatranirea prematura a pielii, degradarea parului in cazul in care nu purtati o casca speciala, si creste riscul de cancer al pielii ca si expunerea la soare de altfel, mai ales in cazul prezentei alunitelor cu risc sau a altor leziuni...
mai multe detalii despre dezbaterea: lumina solara versus solar puteti gasi si pe acest site, spre exemplu la acest link: //sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/solarul-si-riscurile-expunerii-prelungite-la-lumina-solara_1421

va urez o seara buna