Despre monturi

Diverse

Postata de caramela10 cu 12 ani in urma.

De cativa ani mi s-a format un mont la piciorul stang si din cand in cand ma doare la atingere.Va rog sa-mi spune-ti ce solutie as putea sa pun acolo ca sa nu ma mai doara deoarece nu vreau sa ma operez.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Hallux-valgus-ul („mont”) reprezinta proeminenta capului metatarsian (osul de la baza degetului mare), prin deplasarea sa mediala catre interiorul piciorului. Se va evita ortostatismul prelungit (statul in picioare), se va adapta incaltamintea (evitarea conflictului si asigurarea unui mers confortabil, nedureros), se vor utiliza orteze (sustinatoare) plantare de corectie a staticii piciorului, se pot utiliza pansamente speciale de protectie si separatoare digitale ce permit incaltarea piciorului prin evitarea conflictului local. Antialgicele si antiinflamatoarele nonsteroidiene pot reduce durerea si inflamatia, in dozele indicate de medic.