Dermatita seboreica

Diverse

Postata de gheoneamariacristina cu 12 ani in urma.

Am 27 de ani si sufar de dermatita seboreica.Ma supara foarte rau scuamele de pe cap desi folosesc sampon Node DS de la Bioderma insa de ceva timp cred ca samponul nu isi mai face efectul dorit.Ce solutii as mai putea incerca?Am auzit ca ar fi de folos sa ma spal numai cu galbenus de ou si sa ma clatesc cu ceai de radacina de brusture.

Raspunsuri (3)

Tudor

acum 12 ani

Tratamentul standard este cel cu Nizoral sampon sau pastile. Tratamentul de lunga durata este Head & Shoulders, iar eu folosesc Head & shoulders Ocean Energy. Eu iti recomand sa faci tratamentul cu Nizoral sampon, dupa care sa inlocuiesti orice sampon cu H&Soulders, la mine a functionat perfect si nu am mai facut matreata de 15 ani. In cazul in care dermatita seboreica se manifesta si la nivelul fetei se face tratament cu tinctura de angelica (preferabil iarna, deoarece e interzisa expunerea la UV puternice in timpul tratamentului).

aurelia

acum 10 ani

Si eu am tratat cu deprosalic si exoderil ,spalari frcvente cu ceai de urzicasi sampon de la DULCRAY

.

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !