dereglari hormonale

Diverse

Postata de Misau cu 10 ani in urma.

buna am si eu o mica problema.Am luat vreo doi ai si ceva anticonceptionale logest si in ianuarie m am gandit sa fac o pauza dupa ce am terminat de luat ultimul am avut CM ca de obicei insa din ianuarie si pana in prezent nu am mai avut.Mentionez ca din ianuarie si pana acuma nu am mai avut contacte de niciun fel.Intrebarea mea este de ce nu am mai avut CM e posibil sa fie vorba de vreo dereglare din cauza pastilutelor sau e altceva?ce pot face” ca sa revin la normal”?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Absenta ciclului menstrual dupa incetarea anticonceptionalelor poate fi cauzata de mai multi factori. Unul dintre cei mai frecventi este amenoreea post-pilula, o conditie temporara in care ciclul menstrual nu revine imediat dupa ce ai incetat sa mai iei anticonceptionale. Totusi, aceasta ar trebui sa se rezolve de la sine in decurs de cateva luni.

Alt factor poate fi o dereglare hormonala care a existat inainte de inceperea utilizarii pilulei, dar care a fost mascata de aceasta. O alta posibilitate ar fi sindromul ovarului polichistic, o conditie care poate afecta ciclul menstrual si care poate fi dificil de diagnosticat in timpul utilizarii anticonceptionalelor.

Ar fi bine sa consulti un medic pentru a stabili exact cauza absentei ciclului menstrual. Acesta iti poate recomanda unele teste, cum ar fi un test de sange pentru a masura nivelurile hormonale, sau un ecograf pentru a evalua starea ovarului tau.

Pe langa asta, adoptarea unui stil de viata sanatos, cu o dieta echilibrata si exercitii fizice regulate, iti poate ajuta corpul sa se reajusteze dupa incetarea anticonceptionalelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/simptome/absenta-menstruatiei-amenoree_32
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ce-este-amenoreea-primara-si-cea-secundarai_17043