depresie

Diverse

Postata de sabinagabi cu 12 ani in urma.

buna,sunt sabina am 16 ani.am si eu o dilema cu care ma confrunt de la varsa de 8 ani.la aceasta varsta am primit o veste socanta din partea bunicului si accea ca am un frate geaman care mio murit la nastere eu fortand nasterea deci practic omorandul am fost in depresie 5 ani in care mam izolat si nu puteam sa discut pe teme sensibile.de ce dupa atat timp nu pot sa scap de durerea aceasta.de fiecare data cand imi amintesc de el plang.iar ai mei nu imi dau nici o informatie.ce sa fac? va rog sa ma ajutati.

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Iti faci probleme degeaba. Cum puteai tu sa-ti omori fratele? Nu ai nici o vina, nu erai constient de nimic din ceea ce se intampla, nu puteai tu sa dirijezi, sa coordonezi nimic. Nu ai facut decat sa te nasti. Ma mir ca familia te lasa sa suferi pt ceea ce s-a intamplat la nastere, de parca tu ai fi putut sa ajuti in vreun fel.
Repet, nu ai nici o vina. Erai un bebelus care nu stia nimic din ceea ce i se intampla lui, dar-mi-te altcuiva. ezi-ti de viata, traieste cu bucurie, cu seninatate. Dumnezeu stie ca nu esti vinovat, pt ca totul se intampla dupa voia Lui.
Mergi la un psiholog, poti vorbi cu un preot, daca esti credincios. Vorbeste cu parintii tai, spune-le ce te framanta. Eu cred ca ei nu stiu ce te macina, poate nici nu te invinovatesc.
Poti sa te imbolnavesti psihic daca nu impartasesti problemele, daca le lasi sa te obsedeze.
Sanatate.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Va recomand sa vorbiti si cu mama dvs. Nasterile nu le declanseaza doar bebelusii, ci si partea hormonala, si actiunile mamei si multi alti factori.

Este o idee buna sa apelati la serviciile unui psihoterapeut. Vorbiti cu parintii dvs si apoi va recomand sa fie o interventie familiala (dvs si parintii). Uneori rudele interpreteaza diferit ceea ce se intampla fara a sti toate aspectele.