de unde pot obține concediu medical?

Diverse

Postata de Utilizator11703745559 cu 4 luni in urma.

Am fost răcita 3 zile, mai exact 25,26,27, dar o răceala de nu ma puteam ridica din pat, iar doctorul meu de familie este liber pana pe data de 3 Ianuarie, de unde pot lua concediu medical ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Pentru a obtine concediu medical in situatii urgente in care medicul de familie este indisponibil, poti urma urmatorii pasi:

1. Verifica daca exista o unitate medicala de urgenta in apropiere, cum ar fi un spital sau o clinica urgenta, si mergi acolo.
2. Prezinta personalului medical simptomele tale si solicita un consult.
3. Medicul va evalua starea ta de sanatate si va decide daca esti apta sa primesti un concediu medical.
4. Daca medicul considera ca ai nevoie de concediu medical, va emite un certificat medical care sa ateste starea ta si numarul zilelor de concediu recomandate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna