de ce nu vor copii sa vorbeasca?

Diverse

Postata de mariostefan cu 14 ani in urma.

am un baiat de 2 ani si 9 luni si nu vrea sa vorbeasca,repeta cuvinte numai cand vrea si ce vrea, care sa fie cauza?

Raspunsuri (1)

elena

acum 14 ani

Cauza este, de multe ori, incapatanarea. Uneori timiditatea, faptul ca exista persoane care rad sau se minuneaza de felul in care vorbeste. Daca spune cateva cuvinte, inseamna ca poate vorbi, dar nu vrea. Ar fi probleme cand nu ar putea vorbi deloc. Fiica mea mica(are 17 ani acum) a refuzat sa vorbeasca pana pe la 3 ani. Spunea cateva cuvinte, dar refuza sa repete. Pe la 3 ani, cand a inceput sa vorbeasca, nu-i mai tacea gura.Stia sa spuna orice cuvant.Puteti consulta un logoped, daca credeti ca nu poate vorbi.Succes!!