de ce fac tot timpul cistita dupa sex sau iritatie vaignala?

Diverse

Postata de larisa87 cu 12 ani in urma.

Am o relatie stabila cu partenerul meu, si folosesc spermicide, dar mi se intampla mereu dupa contactul sexual, la o zi sa am arsuri la uretra, si dureri sub buric si intravaginale, frisoane,febra,arsuri la urinat. Uneori imi trece in 1 zi sau 2 cu crema de galbenele si ibuprofen, uneori fac si cistita dupa sex si atunci iau nolicin.
Ce as putea sa fac sa previn data viitoare si din ce cauza mi se intampla mereu astfel de simptome neplacute?

Raspunsuri (3)

rapan

acum 12 ani

RENUNTA LA SEX DACA-TI FACE RAU. E CA SI IN CAZUL FUMATULUI. APUCA-TE DE YOGA.

Iuli

acum 12 ani

Incercati sa folositi vreo 2 saptamani prezervativul si vedeti daca reactiile sunt aceleasi.

laura

acum 12 ani

Datorita frecarii din timpul actului sexual,bacteriile din sfera vaginala si anala,intra cu usurinta in uretra si produc infectii..de aceea este bine ca inaintea actului sexual,sa se faca igiena corespunzatoare ambilor parteneri,urinat dupa fiecare contact sexual,spalat dupa fiecare scaun,evitarea constipatiei,consum de lichide..cand apare cistita este bine sa faci o urocultura cu antibiograma,ca sa nu te mai tratezi singura,ca o poti face insuficient,iar bacteria sa fie rezistenta la antibiotic si o analiza la secretia vaginala,poate e ceva si pe acolo..