cunoasteti vreun remediu?

Diverse Keratoza

Postata de rodica17986374 cu 13 ani in urma.

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca stiti ,cu ce as putea trata verucile(acele pete maronii de forma neregulata)care se maresc in timp?Nu sunt dureroase dar sunt inestetice si cum spuneam se maresc.

Cu multa recunostinta Rodica Constantin

Raspunsuri (13)

Iuli

acum 13 ani

Verucile nu sunt pete maronii cu forma neregulata.

rodica17986374

acum 13 ani

Dar ce sunt?

Iuli

acum 13 ani

Descrieti mai detaliat... Verucile sunt carnoase.

Ionela_O

acum 13 ani

Pt. veruci puteti gasi in farmacii plasturi cu acid acetilsalicilic, care se aplica pe zona cu probleme....exista de asemenea si diverse creme care pretind ca ajuta, dar nu prea sunt convinsa de eficienta...Incercati cu putina aspirina pisata, aplicata pe locul cu probleme si acoperita cu leucoplast rezistent la apa....trebuie sa stea cel putin 24 de ore.Succes!

Donamishi

acum 13 ani

Ar putea fi "Fleurs du tombe"..tradus mot a mot .......flori de mormant ....semne de batranete .Fara suparere! si eu am asa ceva .Mi-au aparut pe la 43 de ani.

Iuli

acum 13 ani

Acelea, in termeni medicali, se numesc pete de keratoza senila. Si eu m-am gandit ca asta e dar daca medicul i-a spus altceva...

rodica17986374

acum 13 ani

Am fost la dermatolog si mi-a spus ca sunt veruci seboreice si ca nu exista niciun medicament sau unguent pentru a le face sa dispara ci doar chirurgical se poate interveni.Am refuzat dar parca se maresc si se ingroasa(una mai ales).De aceea doream un remediu naturist sau homeopat.Multumesc pentru sfaturi si interesul manifestat!

Pt.Donamishi - Si ce faci cu florile tale de mormant? Nu s-au mai marit ? Cu ce le tratezi?

adis

acum 13 ani

verolit forte

rodica17986374

acum 13 ani

Pt.Iuli - m-am uitat in dictionarul medical, da, este acelasi lucru veruci seboreice= keratoza senila(multumesc)

D-le Adis , puteti detalia?( ce este acest ,,verolit forte", cum se foloseste, e unguent ,e produs naturist etc).Multumesc!

socol v

acum 13 ani

sunt pete de batranete sau keratoza senila. incercati sa folositi suc proaspat de galbenele prin tamponare direct pe piele.Intern beti ceai de urzica, doua pana la patru cesti pe zi timp mai indelungat. ATENTIE daca fac crusta si rani FACETI URGENT BIOPSIE

Multa Sanatate

Iuli

acum 13 ani

Ok, daca sunt pete de keratoza senila nu se poate face cam nimic. Dar nici nu va ingrijorati caci nu reprezinta nici un fel de pericol. Multa lume are dupa o varsta.

margareta

acum 13 ani

in toate farmaciile este o solutie care ingheata verucile sau formatiunile iesite pe piele.este un produs italian

vali

acum 10 ani

daca petele fac coaja si cade la spalare cu ce se poate inchide rana?