cum scapde tusea umeda?

Diverse

Postata de paun_anamaria cu 12 ani in urma.

Buna ziua...
Am si eu o problema la care sper sa-mi dati un sfat pana reusesc sa ajung la medic...
Ma lupt cu o tuse umeda de aproximativ o saptamana, timp in care am incercat vreo 2 tipuri de medicamente (pe rand, bineinteles) fara nicio urma de vindecare. Nu am febra...cred ca mi-a trecut si raceala...dar de tusea asta nu pot sa scap de niciun fel. Am incercat si cu sirop...nicio imbunatatire 
Aveti idee ce-as putea sa iau ca sa-mi treaca?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă sputa este purulentă se poate încerca un antibiotic (la recomandarea unui medic în urma analizelor). Dacă sputa este albă se pot încerca antiinflamatorii (Eurespal) şi fluidificante de secreţii (Acetilcisteină, Erdosteină)

paun_anamaria

acum 12 ani

Am ajuns in cele din urma la doctor si mi-a recomandat niste ceaiuri, lapte cu miere si Fluimucil 600 – o pastila efervescenta pe zi. Sunt pe undeva pe la jumatatea tratamentului, dar ma simt mult mai bine. Mai tusesc putin...dar macar acum pot sa dorm noaptea.
Sarbatori Fericite tuturor si...mai ales...sanatate multa!