Cum scap de miscari bruste in somn?

Diverse Tulburari de miscare periodice ale membrelor

Postata de SmOke cu 8 ani in urma.

Buna. Numele meu este Cristi si de cativa ani am o problema in somn.
Mai exact am miscari bruste . Gen: Dau din maini si din picioare brusc necontrolat,ca si atunci cand te bati sau folosesti ceva cu mainile ,probabil ca sunt trairi reale din viata de zi cu zi sau ceva de genul.
As vrea tare mult sa stiu cum scap de ele pt ca devin enervante pt prietena mea si cred ca si pt mine ar fi daca ar fi ea in locul meu.
Spuneti un tratament sau ceva medicamente sau orice
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

membru304119

acum 8 ani

Dormiti separat :))

membru304119

acum 8 ani

Lasand gluma la o parte, ai grija sa nu ai miscari bruste grave in somn cand dormi cu cineva (de exemplu sa o strangi de gat), probabil este o forma de somnambulism. Pot fi si niste spasme ale muschilor, descarcari electrice pe nervi, aritmii la inima... Incearca sa te relaxezi, fa o baie calda inainte de culcare de exemplu.

FreeStyle11

acum 8 ani

Se mai intampla astfel de lucruri, iar din cate am citit eu cauza este de natura psihica, in sensul ca in anumite momente inainte de somn te simti oarecum mai nervos sau intr-o stare p***a.Insa ca sa nu existe dubii poti consulta un medic.