Cum scap de efectul cocainei. ?

Diverse

Postata de Utilizator11727848505 cu 4 ore in urma.

Consum foarte rar odată pe an din pacate. Problema mea este ca după ce consum ,ma simt obosita și vreau sa dorm dar agitația din corp nu ma lasă. Dacă iau un prozac man v a calma ? Urmez un tratament cu prozac pe care l -am întrerupt ca nu am mai simțit nevoia sa îl iau.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

In primul rand, sa consumi orice tip de droguri, inclusiv cocaina, chiar daca este o data pe an, iti poate pune serios in pericol sanatatea. Cocaina poate provoca atacuri de cord, accidente vasculare cerebrale si alte probleme de sanatate grave.

Recomandarea cea mai buna este sa incerci sa renunti la consumul de cocaina, posibil cu ajutorul unui specialist in toxicologie sau psihoterapie.

In ceea ce priveste agitatia si insomnia pe care le experimentezi dupa consumul de cocaina, acestea sunt efecte secundare comune. Prozacul este un medicament folosit pentru a trata depresia si tulburarile de anxietate. Nu este recomandat a fi utilizat drept remediu pentru efectele secundare ale consumului de cocaina. De asemenea, nu este indicat sa intrerupi subit un tratament cu Prozac, fara a discuta mai intai cu medicul tau.

In plus, este important sa discuti cu medicul tau despre consumul tau de cocaina. El poate recomanda alte metode de a gestionare a efectelor pe care aceasta le are asupra organismului tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Substante-cu-actiune-stimulanta-centrala/cocaina_4291
sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/dependenta-de-cocaina-crack_19698
sfatulmedicului.ro/Substante-psihoactive-si-toxicodependenta/efectele-consumului-de-etnobotanice-asupra-sanatatii_17294