Cum pot scapa de dermatita seboreica?

Diverse

Postata de yana88 cu 13 ani in urma.

Am probleme cu dermatita seboreica la nivelul scalpului de cativa ani.Am consultat medici dermatologi,am urmat tratamentele prescrise ,dar fara nici un rezultat.Chiar folosesc tratamente pentru aceasta ciuperca dar tot persista.Ce tratament mai pot urma pentru a scapa de aceasta afectiune?

Raspunsuri (2)

Maria Ioana

acum 9 ani

Am avut o probleme asemanatoare, iar singurul tratament recomandat de doctor care a functionat a fost o sticluta de ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation si un sampon natural cu ulei 100% pur din arbore de ceai, tot de la firma asta.

Pe langa cele 2 produse, am folosit si un sapun organic cu ulei 100% pur din arbore de ceai, pentru o eficienta mai buna pentru ten.
Le recomand, pentru mine produsele au fost foarte eficiente.

Claudiu-Fabian

acum 9 ani

Tratament Dermatita Seboreica :

Rugaciune ,

Post ,

Sulf 5/mg.
Rezorcina 3/mg.
Metronidazol 10/tb. (tablete)
Alcool 700 100/ml.

(Se prepara numai cu prescriptie medicala in farmacii)

Indicatii : Aplicare cu un betisor de urechi in zonele afectate dupa agitare(ustura la aplicare(dupa caz).

Am scapat de 12 ani de creme cu cortip***azi care mai rau mi-au facut raspandind pe toata suprafata fetei scuamele.

Multumiti Maicii Domnului !