cum imi pot afla pulsul singura

Diverse

Postata de cu 13 ani in urma.

am si eu o intrebare cum imi pot afla pulsul singura...stiu ca exista o metoda si as vrea sa aflu? si ninca ceva este chiar atat de grav sa am tensiunea 9 cu 5?

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 13 ani

Pentru a afla ce puls aveti, asezati buricele a trei degete pe incheietura celeilalte miini, exact sub degetul mare al palmei. Numarati pulsatiile timp de 60 de secunde sau numarati timp de 15 secunde si inmultiti cu 4.

Frecventa normala a pulsului la un adult in repaus este intre 70 si 72 batai pe minut. Persoanele cu o conditie fizica foarte buna pot inregistra si valori mai scazute, ajungind pina la 50-60 batai pe minut. La nou-nascut, pulsul are in jur de 120 batai pe minut, la copiii intre 1 si 5 ani, intre 90 si 120 batai pe minut, iar copilul intre 5 si 15 ani are frecventa intre 70 si 100.

romeo

acum 9 ani

mai nou foarte simplu....SAMSUNG GALAXY S5

Tico

acum 8 ani

Cum pot să-mi aflu pulsu