cum imi dau seama ca am cumparat dinti din portelan si nu altceva

Diverse

Postata de Carolia152599 cu 14 ani in urma.

De curand mi-am facut o lucrare de 4 dinti de portelan care, in comparatie cu bibeloul din vitrina, nu seamana deloc a portelan> e galbena (cu 3 culori: la radacina mai galbeni, la mijloc semigalbeni si la varf transparenti) si un sant mai mult astupat/lipit. Cum imi dau seama ca sunt sau nu din portelan? Pot sa ma duc la protectia consumatorului sa verific cumva?

Raspunsuri (8)

mikmok

acum 14 ani

Buna,
Daca nu esti sigura ca ti-a pus coroane de ceramica, poti atinge usor cu ceva de metal. In cazul dintilor de portelan, vei auzi un zgomot specific. Cat despre protectia consumatorului nu stiu daca te poti duce sa verifici.BAFTA

omnia

acum 14 ani

Cel mai simplu este sa ceri opinia unui alt medic stomatolog; el iti poate spune exact.
Abia daca descoperi ca ai fost inselata poti sesiza OPC-ul.

Daca mergi la OPC acum, ce o sa contesti? Crezi ca ei sunt experti in portelanuri? Acolo te duci tintit, sa depui o reclamatie.

Numai bine!

Elle23

acum 10 ani

Imi poti spune ce ai rezolvat pana la urma ...am si eu acceasi problema?

Adrienne

acum 10 ani

Dintele sau coronita nu sunt in totalitatea lor din portelan ca s-ar sparge ci, portelanul este aplicat [ intr-un strat subtire ] pe o structura metalica. Deasemeni si cel din compozit are tot structura metalica. Culoarea se stabileste impreuna cu medicul stomatolog, in functie de culoarea dintilor naturali , pentru a nu exista o diferenta stridenta.

mary

acum 10 ani

Eu mi-am pus 4 dinti (de la canin pana la masea) si dupa o luna mi-a cazut stratul de portelan de pe masea. Apoi mi-a umplut partea afectata cu un material care a cazut dupa doua saptamani! Ce imi sugerati? Va multumesc!!!

auara

acum 10 ani

Am si eu o intrebare...stiti cumva daca pe dintii din portelan se poate aplica stras?? si kt ar tine ?

Alexandra

acum 9 ani

Buna seara!As avea si eu o intrebare am inceput o lucrare acum o saptamana de portelan ,dar doctorul nu m/a intrebat absolut nimic despre coronita mi-a zis direct metal, dar am citit k este mult Mai bun zirconiul fiindca nu face aceea dunga neagra la gingie! Ce ziceti,metalul sub portelan este inestetic ? Se va vedea la gingie ? Multumesc anticipat!

cristian

acum 8 ani

Alecsandra cel mai bun e zirconiu