cresterea in inaltime

Diverse

Postata de Viory. cu 12 ani in urma.

Am 17 ani si am 1,66 de centimetri..as vrea sa stiu daca mai cresc pana la 20 de ani?:( Va multumesc!:)

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

mai puteti fi inca in perioada de crestere cativa ani. va recomand totusi un consult endocrinologic, unde pe langa alte analize, se poate face si o radiografie de pumn, care va spune daca s-a incheiat sau nu perioada de crestere.

va urez o seara buna

Iuli

acum 12 ani

Nu prea. Eu am crescut pana la 17-18 ani. De la 18 ani gata. Ai 1m66, este f bine pt o fata in ziua de azi. Nu stiu la cat vrei sa ajungi... Eu am 1m75 si nu e chiar asa misto. Sunt mai inalta decat multi barbati... Daca vrei sa stii ce inaltime vei avea, te uiti la parintii tai. Daca sunt inalti, ai sanse sa fii inalta. Daca nu, nu.

BIGI

acum 11 ani

am 17 ani, 168cm si in ianuarie fac majoratu.As vrea sa mai pot creste macar pana la 175cm.mama e mica ca inaltime dar tata e mare ca inaltime. cum pot stimula glanda de crestere pt a ma mai putea inalta ?
MULTUMESC MULT

BIGI

acum 11 ani

Din cate am aflat eu pana acum perioada de crestere este pana la 21 de ani, dar perioada cu cea mai rapida crestere este pana in 18 ani.
De la 18 ani si pana la 21 mai cresti dar mai incet.
In orice caz pana la 21 de ani stai linistiti.
Un sfat: daca vreti sa mai cresteti cativa cm in plus pana la varsta limita mentionata mai sus, faceti baschet.

va urez o zi buna