cosuri mari dureroase

Diverse

Postata de teodora63140277 cu 13 ani in urma.

buna, as vrea sa ma ajutati imi apar pe corp in zona (fund,picoare , pe spate) niste cosuri mari foarte dureroase nici nu le pot atinge , problema e ca tot imi apar destul de multe si knd le strang iese ca si un fel de puroi sau nush cum sa explic exact ,dar ideea e ca am consultat un medic dermatolog mai demult acum un an si am facut un tratament pt cosuri ca am f multe pe fund si pe picioare dar in spate si am facut tot felul de tratamente cu creme, medicamente dar nici un folos am irosit bani degeaba ,ma puteti ajuta cu un raspuns ce sa fac ? va multumesc mult

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Pare a fi o infectie stafilococica sau streptococica. Trebuie sa ti se recolteze probe pt a vedea daca este asa si apoi sa faci tratament adecvat.

lili

acum 10 ani

Buna exact asa am avut si eu problema multi ani p spate fund si pe piept chiar si pe sani imi apareau mari si rosi ma dadeam cu crema de galbenele ce pot sa zic imi treceau si eseau altele e deranjant asa e in adolescenta uni au cosuri p fata dar eu in alte zone cu timpu miau disparut imi mai apar cateva dar nu mai am ca inainte aveam fundu inundat de cosuri si ma dureau nu te lasa incearca multe creme trb sa scapi

nicoleta

acum 10 ani

foliculita se tratează cu sotret( antibiotic) si o crema făcută în farmacie combinata cu crema Retina A.....rețetă prs.de dermatolog. ....si ii merge bine

draghici

acum 10 ani

@nicoleta vorbesti p***ai sotretul nu este antibiotic este un retinoid si este acelasi produs cu roacutanne.
Nu va sfatuiti sa luati sotret decat in cazuri grave de acnee,altfel o faceti pe sanatatea voastra; si nu in ultimul rand doar consultand medicul dermatolog care va va tine sub observatie si va va da de facut analize la fiecare 3 luni...asta ptr. ca sotretul este toxic!!

Larisa Dinca

acum 10 ani

Prietenul meu avea si el cosuri la fel ca tine, si a reusit sa scape.

El a schimbat sapunul normal cu un sapun organic cu ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation.

Pe langa sapun, a mai folosit si ulei 100% pur de arbore de ceai(TeaTree oil) in sampon si in gelul de dus. A pus cateva picaturi in gelul de dus si in sampon.

Gianina

acum 8 ani

Eu am folosit sotret.... maxim 1luna am rezistat e foarte periculos ..acum astept sa treaca de la sine problema asta cu,cosurile.