cosuri-mancarimi ale fetei

Diverse

Postata de madalary cu 10 ani in urma.

Buna. Ma numesc Andreea, am 24 de ani si de 3-4 luni au inceput sa-mi iasa cosuri pe fata si pe maini...Problema e ca cele de pe fata persista si la ora actuala chiar daca am folosit o crema antiacneica de la Himalaya.. Acum cosurile imi provoaca o senzatie de mancarime si ma scarpin pe fata..si nici nu ies la suprafata , se umfla si sunt foarte tari si deranjante. Un tratament, ceva?

Raspunsuri (4)

Mirna

acum 10 ani

Daca suferi sau ai suferit de constipatie, iata o prima cauza a aparitiei cosurilor. Nu mai esti la varsta pubertatii si de aceea iti recomand o detoxifiere generala a organismului pe baza de alge marine, fibre si ceaiuri purifiante. Cauza este interna, cosurile vin din interior, la fel trebuie sa le si tratezi, nu doar cu lotiuni si creme de suprafata. Si nu mai folosi crema aceea ca-ti usuca tenul, de aceea ai si mancarimi. Poti sa te stergi cu gel de aloe vera sau apa de trandafiri/de portocal. Si lasa-le sa sparga ca sa se retraga singure, altfel se intaresc si raman sub piele.

madalary

acum 10 ani

multumesc de raspuns.. asa este, imi usuca pielea foarte tare, dar nu am suferit de constipatie nici nu mai stiu de cand... mi-au aparut dintr-odata..poate la la prea multa prajeala si fast-food-uri... Imi poti recomanda un ceai sau ceva care sa-mi calmeze organismul? si multumesc de raspuns

Delia Miron

acum 10 ani

incerca zeolit masca cosmetica, ajuta la eliminarea toxinelor acumulate pe ten, intareste structura pielii si impiedica aparitia punctelor negre si a cosurilor. Iti spun din proprie experienta, ca aceasta crema este singura care a avut un efect pozitiv. este oferta la ea pe situl zeolite.ro.

Susan Anastasia

acum 10 ani

Eu am avut probleme cu coșurile si punctele negre foarte mult timp.
Am reușit sa scap de ele după ce am găsit un doctor dermatolog foarte bun si un tratament recomand de el foarte eficient.

Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation

Pe lângă creme am înlocuit săpunul normal cu un săpun organic pe baza de ulei 100% pur de arbore ceai pentru excesul de sebum.

La scurt timp de folosire, deja tenul meu a început sa devina mai curat vizibil iar coșurile si punctele negre au început sa se usuce.
După ceva timp, toate coșurile si punctele negre s-au uscat complet.