Cos sub piele tare

Diverse

Postata de georgi1234 cu 10 ani in urma.

buna ziua am un cos pe obraz sub piele si a devenit mai mare fatza de un cos normal ca un furunc , e tare si rosu pe langa , am bagat un ac in el ( am vrut sa il storc) a iesit un pic de puroi cu sange dar nu am reusit sa scot maduva , precizez ca e tare la pipait eventual o crema sau vreun antibiotic as putea sa iau ? va rog enorm ajutati ma numai pot de durere. multumesc

Raspunsuri (8)

Stancu

acum 10 ani

Si eu am acelasi lucru si am decis sa merg la doctor eventual sa ma anestezieze si sa imi cresteze putin pielea pentru a scoate puroiul [ iti spun daca a functionat dupa ce ma intorc] :((

kryssa23

acum 10 ani

benzac gel 5% cel mai bun ptr cosuri in general

Andrei

acum 10 ani

Bagi putin varfu acului si apoi storci pana tasneste puroiul si gata. Nu e asa dureros dar e foarte urat si enervant.

Radu

acum 10 ani

Asa ceva am patit si eu. In urma cu cateva luni pe spatele lobului urechi a aparut un cos mic si tare am incercat sa strang dar nu am putut, dupa cateva zile sa suprainfectat si sa facut foarte mare, am fost la dermato si de acolo am primit trimitere la chirurgie, m-am operat l-au scos si doctorul foarte optimist a spus ca vor mai aparea, acum cateva zile mi-a aparut iaras dar de data asta pe obraz langa ureche la fel de mare, la dermatologie mi-a dat Klacid pastile si Fucicort unguent, acuma sper sa treaca ca nu vreau sa ma operez iarasi sa am numai cicatrici pe fata. Daca aveti cumva asa si ati scapat de ele va rog sa imi spuneti ca nu mai stiu ce sa fac. multumesc anticipat

alexandru

acum 9 ani

Buna ziua.De cateva zile mi-a aparut in partea dreapta a nasului o umflatura.Prima oara am crezut ca este un cos,dar acesta s-a marit.Nu este dureros decat in momentul in care ating.Formatiunea se afla sub piele.Mai exact ce poate fii?Un mic sfat ar fii necesar.Va multumesc anticipat.O zii buna

roxana

acum 9 ani

Exact asa am si eu niste "cosuri"(daca se pot numi asa)pe maxilar si pe spate...oricat m-as chinui sa le scot(pentru ca deja sunt foarte enervante)nu reusesc...sunt disperata cand le simt.ala de pe spate e mai urat,are culoarea violet-maro e mai mare si mai tareX(X(X(X(

alex

acum 9 ani

...trebuie sa te dai la p..a si-ti trec toate cosurile.Bafta!

MARIA

acum 7 ani

Eu am avut initial pe obrazul stang o umflatura care imi parea a fi un cos sub piele, si intre timp a crescut si a devenit foarte dureros.Am mers la dermatolog si am aflat ca era defapt un chist sebaceu si ca trebuie sa ma operez ca sa scap de el,am incercat la inca un dermatolog care mi-a recomandat un antibiotic pentru 50 de zile (nu mai stiu cum se numeste) si niste creme de la Acne Out, si s-a retras, desi inca am semnul de la el.Cel mai indicat e sa mergeti la doctor in momentul in care vi se pare ceva in neregula, "cosurile" astea se pot agrava si nu cred ca va doriti sa ramaneti cu cicatrici pe fata