Copil prematur cu intestinul gros afectat de infecție ,acesta a ajuns sa fie putred și medicii au constatat ca nu se mai poate face nimik?

Diverse

Postata de Botnaru Adelina cu 8 luni in urma.

Va rog spuneți-mi dacă se face transplant de intestin gros ,și care sunt condițiile ,analizele și gradul de compatibilitate

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Transplantul de intestin gros este o procedura medicala complexa si rara, care poate fi considerata in cazuri extreme, cand este afectat intregul intestin gros. In general, copiii cu probleme grave la nivelul intestinului sunt considerati pentru transplant atunci cand alte optiuni de tratament nu au reusit sa rezolve problema.

In primul rand, este necesar sa consultati un specialist in transplant intestinal pentru a evalua compatibilitatea si fezabilitatea operatiei. De obicei, transplantul intestinal necesita o compatibilitate imunitara intre donator si receptor.

In ceea ce priveste analizele si conditiile pentru transplantul intestinal, acestea variaza in functie de politica fiecarui centru medical. De obicei, se vor efectua analize imunologice, hematologice, renale, hepato-biliare si multi alti factori care pot influenta succesul transplantului.

Este important sa cautati ajutor medical specializat si sa discutati cu medicii care va trateaza copilul pentru a evalua optiunile disponibile in cazul acestui pacient in particular. Acestia va pot oferi cele mai precise informatii despre posibilitatea si fezabilitatea transplantului intestinal in cazul copilului dumneavoastra.

Retineti ca procesul de transplant intestinal este dificil si necesita o echipa medicala specializata si experienta in domeniu.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/informatii-esentiale-despre-transplantul-de-organe_5997