Contraceptivele

Diverse

Postata de Liia cu 12 ani in urma.

Am o problema destul de grava si cred ca e din cauza anticonceptionalelor. Problema e cam asa : am inceput in iulie sa iau ptr prima data contraceptive Desorelle ,dar am hotarat ca nu prea mai am neaparat nevoie asa ca le-am terminat pe toate si pe urma a urmat "acea pauza de 7 zile "..Bun , in tot timpul in care le-am luat nu am avut nicio problema iar cand am renuntat la ele a inceput sa-mi cada foarte tare parul !!!!! De atunci continua sa imi cada din ce in ce mai mult de la radacina . Is sigura ca din cauza lor, ptr ca in rest n-am avut nicio problema cu sanatatea nici carente de vitamine . Ce as putea sa fac sa remediez sau ce as putea lua pentru a-mi reveni la normal . :(
A mai avut cineva problema de acest gen , ce ati facut ?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Consultati un endocrinolog (ceea ce trebuia sa faceti inainte de a lua acele medicamente!!).

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In mod fiziologic se pierd 100 fire de par/zi si se reinnoiesc. Va sfatuiesc sa apelati la un medic specialist dermatolog pentru a stabilii cauzele pierderii firelor de par. va sfatuiesc sa consultati prospectul contraceptivului dvs (nu este mentionata la reactii adverse alopecia).