contraceptive si vitamina a

Diverse

Postata de ela47 cu 12 ani in urma.

mi s-a recomandat la farmacie sa iau un supliment de vitamina a deoarece am pielea foarte uscata.dupa ce am citit prospectul am vazut ca interactioneaza cu anticonceptionalele orale in senul cresterii concentratiei plasmatice a acesteia.Imi puteti explica ce inseamna acest lucru si daca sa mai continui sau nu cu vitamina a.Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Faptul că vitamina A interacţioneaza cu anticoncepţionalele orale în sensul creşterii concentraţiei plasmatice a acesteia, înseamnă că doza de vitamină A administrată în cazul problemei d-vs (piele uscată) va trebui micşorată (faţă de doza normală indicată în cazul unor astfel de afecţiuni) pe perioada administrării anticoncepţionalelor deoarece acestea sporesc efectul vitaminei asupra organismului

ela47

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns!