colon iritabil

Diverse

Postata de Adrian479 cu 16 ani in urma.

asi dori si eu sa stiu ce tratamente mai in aceasta boala

Raspunsuri (9)

andrei178

acum 16 ani

Buna Viorel!

Inteleg ca ai probleme cu colonul. Poate iti pot da o sugestie, din experienta, dar nu stiu cum se manifesta la tine acest sindrom (se poate manifesta in mai multe feluri...)Dora

manuela23

acum 16 ani

Buna Viorel! Eu sufar de sindrom de colon iritabil de 1 an si jumatate; deoarece simptomele lui sunt asemanatoare cu cele ale cancerului de colon mi-am facut si o colonscopie..rezultatul a fost ceea ce stiam deja..doar colon iritabil..pot sa iti spun ca am luat urmatoarele medicamente: debridat, colospasmin, ibutin si in prezent duspatalin. Evita ibutinul daca sindromul de colon iritabil se manifesta la tine prin constipatie..eu l-am luat pt ca la mine este alternanta constipatie-diaree..groaznic..oricum..medicamentele nu prea dau rezultate la acest sindrom, in schimb ai grija la stres!

mariana1190201

acum 16 ani

ciprofloxacin si duspatalin,fi foarte atent la ce mananci,stiu ca se tine un regim foarte strict

carmen loredana86543

acum 16 ani

In sindromul de intestin iritabil, regimul de viata si dieta sunt factorii principali pentru controlul acestei afectiuni. Sindromul de intestin iritabil este un diagnostic de excludere al afectiunilor digestive organice care implica colonul. Ca si dieta, trebuie evitate alimentele care iti dau meteorism abdominal (multe gaze), alimente colecistokinetice (de evitat prajeli, condimente, bauturi carbogazoase, fructe si legume crude). Aceste alimente pot fi consumate in limita tolerantei fiecaruia. Alaturi de medicamentele postate in mesajele anterioare, poti incerca o combinatie debridat (dim si pranz) asociat cu spasmomen (pranz si seara), astfel incat sa fie acoperite cele 24 de ore. De regula, nu se indica tratament antibiotic.

Daniela Lavinia

acum 16 ani

cu totii gazduim in si pe corpul nostru milioane de bacterii,care joaca un rol important in apararea impotriva patogenilor.
probioticele (bacterii bune) incep sa ne colonizeze tractul digestiv inca din primele clipe dupa nastere.sunt absolut necesare pentru o digestie adecvata si prevenirea proceselor de fermentatie acida in intestine.
probioticele sunt parte a sistemului nostru imunitar si ajuta la prevenirea infectiilor.
rolul probioticelor in organism:
-impiedica reproducerea si raspandirea bacteriilor daunatoare
-descompun alimentele pe care le mancam ,furnizand astfel energie pentru celulele din intestin.
-impiedica patrunderea bacteriilor daunatoare in organism prin peretii intestinelor.
-contribuie la formarea vitaminelor vitale in organism si la buna functionare a sistemului digestiv.
-ajuta la reducerea nivelului colesterolului in sange.

Maria Viorica

acum 15 ani

buna.si eu am aceleasi probl.dar la mine a inceput cu un diagnostic de ulcer duodenal si apoi gastrita si in final colon iritabil.tin regim de vreo 3 luni si nimic.astept sa termin tratamentul cu duspatalin,kreon si rowachol si am sa fac o colonoscopie.ca la endoscopie a iesit gastrita si la echografii[4]a iesit ficat gras??[am doar 53kg]bila septata[cudata]si ceva nisip la rinichi.cica nimic foarte ingrijorator...ce e mai rau e ca uneori cand ma doare fac si un pic de atat de panica si e cam greu de stapanit...dar asta e...daca ma puteti ajuta cu ceva va rog sa o faceti.multumesc.un doctor bun din iasi stiti?

miki23

acum 13 ani

Buna ziua.....am 23 de ani si de vre-un an si jumate am dureri in partea dreapta o palma mai sus de apenticita....am fost la un control si mia zis ca exclude optiunea de a fi vb de apenticita,mia dat sa fac raze rx la colon,cei de aici mi-au spus ca trebuie sa fac o colonscopie pt ca nu isi pot da seama doar din aceste imagini....dar imi este fff frica ...la toaleta merg normal,nu am probleme cu constipatia si nici cu diareea fff rar ceea ce este normal cred eu......Nu stiu ce sa mai cred...Acum dupa ce am facut ultimul examen pt colon ,mi-au dat sa beau 2 pahare de bariu....dupa ce am facut examenul si a trebuit sa merg la toaleta,eram constipata,am simtit ca sunt constipata dar m-am fortat ff tare si am simtit niste intepaturi si bine inteles era sange pe hartia igienica( cred ca este de la sulfatul de bariu).Mi sa mai intamplat acest lucru dar ff rar in rest nu am nimic....Durerile abdominale sunt cele care ma preocupa...imi puteti spune ce ar putea fi? Va multumesc

MikiS

acum 13 ani

Buna. Si eu am acelasi simptom de multa vreme. Mai ca am fost operata de apendicita din cauza asta acum cativa ani, apoi mi s-a spus k sufar d sindromul colonului iritabil. Practic stilul de viata stresant, alimentatia nesanatoasa si predispozitia mea spre constipatie m-au adus in situatia asta. Am crize cu dureri in partea dreapta, lg buric, ca niste contractii...f neplacute. Astazi, dupa 2 nopti nedormite, am fost din nou la dr si mi-a dat Ibutin si Duspatalin...sper sa mearga.

angelina

acum 12 ani

asociati medicamentele cu ceauri din plante din flora noastra,precum;sunatoare,salcam,coada soricelului,zmeur .luati Duspatalin cu o cantitate mai mare de apa,150 ml.SANATATE LA TOATA LUMEA!