Colon iritabil

Diverse

Postata de Ioana0104 cu 9 ani in urma.

Buna seara!

Am fost diagnosticata cu "colon iritabil". Ce este bine sa mananc si ce alimente trebuie evitate? Am 18 ani, daca e importanta varsta.

Va multumesc frumos!

Raspunsuri (3)

membru271625

acum 9 ani

De evitat:

dulciuri si derivate
cafea
ceai negru
cartofi
lapte si derivate de lapte de nici un fel
unt, alune, nuci, paine si derivate
paste fainoase, fructe de nici un fel
prajeli, grasimi saturate

Alimente recomandate:

brocoli spanac
conopida
vinete
tarite de ovaz
usturoi cat mai mult
mamaliga (nu mai mult de 100g/zi)
seminte dovleac
floarea soarelui
rosii, castraveti
salata
dovlecei
carne sp***a de pui sau vita
ficat de pui

de asemeni, iti recomand tratamentul cu nuca neagra, pelin si cuisoare

membru271625

acum 9 ani

De evitat:

dulciuri si derivate
cafea
ceai negru
cartofi
lapte si derivate de lapte de nici un fel
unt, alune, nuci, paine si derivate
paste fainoase, fructe de nici un fel
prajeli, grasimi saturate

Alimente recomandate:

brocoli spanac
conopida
vinete
tarite de ovaz
usturoi cat mai mult
mamaliga (nu mai mult de 100g/zi)
seminte dovleac
floarea soarelui
rosii, castraveti
salata
dovlecei
carne sp***a de pui sau vita
ficat de pui

de asemeni, iti recomand tratamentul cu nuca neagra, pelin si cuisoare

Romaniac

acum 9 ani

De evitat tot ce prin experienta constati ca nu iti face bine.
Recomandat tot ceea ce nu iti face rau.

Exista o adevarata poveste a acestei afectiuni. Numita initial colita, era o afectiune la moda printre femeile sfarsitului evului mediu. Era o moda se mearga la medic si sa spuna "Doctore, cred ca am colita". Bineinteles, urma consultul prin palpare. :)

Functie de simptomele pe care le ai trebuie sa iei mai mult sau mai putin in serios aceasta afectiune.
Cauta sa ai in continuare o alimentatie cat mai diversificata. Nu elimina din alimentatie nimic ce nu-ti face rau! Prudenta la lapte dar poti incerca laptatele fermentate (Sana, iaurt, lapte batut).
Ia suplimente naturale cu complexul B sau consuma alimente care contin vitamina B ( //sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/alimente-bogate-in-vitamine_10411 ).
Verifica sa nu ai deficit de calciu sau magneziu.
Cel mai important, cauta sa reduci stresul. In viata de zi cu zi ia lucrurile de bune, nu te lamenta, tu fa tot ceea ce tine de tine si lasa-l pe Dumnezeu sa se ocupe de restul.