CIPRO QUIN, comprimate filmate

Diverse

Postata de popescu maria alina cu 12 ani in urma.

daca am candida ..scap ku cipro quin?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul candidozelor (atât de tip bucal, cât şi vaginal) se folosesc medicamente din clasa antifungicelor care pot fi aplicate direct pe zona infectată (topic, local) sau pot fi administrate sistemic (oral) (durata tratamentului la adulţi este în medie de 14 zile).
Dintre antifungice se pot folosi:
1.Nistatin, Amfotericina B (medicamente antifungice pentru uz topic, aplicându-se direct pe depozitele alb-branzoase de la nivelul mucoasei bucale).
2.Derivaţi de imidazol precum: Miconazol, Clotrimazol, Ketoconazol, Fluconazol
(disponibili atât pentru administrarea topică cât şi pentru administrarea sistemică).
3.De asemenea se mai foloseşte şi violetul de gentiana 1% care este o soluţie colorată ce distruge Candida (ciuperca ce produce candidoza)
Ciproquinul nu prezintă efecte în cazul candicozelor