Chist?

Diverse

Postata de georgecatalin cu 11 ani in urma.

Buna ziua....
Am si eu o intrebare am observat intre fese o mica gaurica neagra,dar am mai observat si pe lenjeria intima niste pete de lichid spre rosu.Cand ma duc la toaleta sa fac ''treaba mare'' imi curge putin sange,tin sa precizez ca nu ma doar absolut deloc,chiar nu stiu ce poate fi va rog frumos sa imi raspundeti sunt foarte speriat si o sa ma duc la doctor cat de curand,dar vreau sa imi raspundeti si dumneavoastra ca sa ma mai linistesc un pic.
Multumesc din suflet,si multa sanatate!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Situatia descrisa pare a fi asociata cu un chist pilonidal, care este o mica gaura sau buzunar in piele, de obicei localizat in partea superioara a feselor. Acesta poate avea la baza un fir de par ingropat, care irita tesuturile din jurul lui si determina formarea unui abces care poate elimina puroi. Simptomul sangerarii poate fi cauzat de o ruptura a acestui abces.

Este foarte important sa mergi la un medic pentru evaluare, deoarece aceasta afectiune poate necesita tratament chirurgical pentru eliminarea chistului si a firului de par, precum si pentru curatarea si vindecarea zonei.

Tratamentul poate varia de la administrarea de antibiotice pana la interventie chirurgicala, in functie de gradul de severitate.

Va recomandam sa mergeti cat mai curand la medic pentru a evita posibile complicatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-chistul-pilonidal_17579
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/abcesele-cutanate-tipuri-cauze-si-tratament_13261

Va dorim multa sanatate!