chist hidatic

Diverse

Postata de daniel85131177 cu 15 ani in urma.

am 22 de ani si in anul 2004 am fost diagnosticata cu chist hidatic am avut pe toata suprafata abdomenului . am fost operata si mi-a fost scoasa si splina,dupa operatie am facut echo din 3 in 3 luni.in anul 2006am fost iar diagnosticata cu acelasi chist hidatic hepatic si am fost iar operata.de atunci urmez tratament cu albendazol si tot nu am scapat de chist.
si ca sa nu fie suficient mi-a fost gasita si o tenia solium.as vrea sa stiu daca se mai poate trata sau trebuie sa urmez acest tratament toata viata.

Raspunsuri (4)

mary

acum 9 ani

buna am avut aceleasi chisturi am 3 ani de cand nu am fost la control apare iari ca disper numai cu gandul ajutama te rog sa ma lamuresc

lum

acum 8 ani

si eu am fost operata,,,,,,a aparut iar dupa 8 ani,,,,,nu mai vreau operatie,,,,,,cu toate k am facut eco din 2 in 2 luni si nu s-a vazut pina ak si are 6 cm si altul de2,5 cm

lum

acum 8 ani

da ,,,,nici eu nu credeam k voi fi iar diagnosticata cu acesti chisti,,,,,dar dupa operatie am anteles k trebuie sa iei tratament si mie nu mi-a recomandat nimic,,,,,,uimitor este k s-a vazut la eco pana ak,,,iau tratament ak dar degeaba cred
,,,intra pe fb sa vorbim sosoi luminita

emilia

acum 7 ani

eu am luat albendazol(zentel) cate 4 pastile pe zi(doua dimineata s doua seara de 800 timp de 6 saptamani s apoi 2 saptamani pauza.am continuat timp de 4 ani s m-am operat la cluj.mi-au scos 4 iar 3 mi-au ramas ca nu se poate atinge ficatul in acea zona unde sunt.de 3 ani chistele ramasa sunt calcificate,moarte s nu mai mi-au aparut.