chiorait de mate

Diverse

Postata de pc netcom cu 12 ani in urma.

buna ziua,
fiica mea are 20 de ani si are o problema de ceva timp, ii chioraie matele,chiarsi dupa ce a mancat si inainte si cand sta relaxata, mai tot timpul se adude zgomotul acela destul de tare si este jenant

ce tratament, analize, as putea sa-i fac?
Care ar fi motivul?
nu fumeaza, nu bea sucuri cu acid, nu bea alcool...

Raspunsuri (9)

Medic Epuran

acum 12 ani

Motivul apariţiei acestor borborisme (ghiorăituri sau zgomote hidroaeric intestinale) se datorează cel mai probabil acumulării masive de gaze la nivel intestinal sau în spaţiul abdominal (în termeni de specialitate se numeşte meteorism abdominal). Cele mai frecvente cauze ale meteorismului sunt reprezentate de dereglări ale digestiei, dar şi de deficitul de enzime şi de bolile intestinale bacteriene. De asemenea trebuie urmărit dacă fata d-vs prezintă şi alte simptome, ca de exemplu: arsuri în capul pieptului, jenă în aceeaşi zonă (mai ales după masă), tulburări de tranzit intestinal, acestea din urmă atrăgând atenţia asupra prezenţei unei patologii intestinale în afara unui sindrom dispeptic.
Pentru a se putea preciza dacă este vorba de tulburări motorii ale tubului digestiv sau de o boală digestivă sau extra-digestivă răspunzătoare de acest meteorism, este nevoie de un examen clinic, cât şi de investigaţii paraclinice şi de laborator.

alex

acum 11 ani

Si eu am aceeasi problema,dar ce poate fi daca nu am alt simptom?altfel spus,nu am probleme cu balonarea,este doar zgomotul acela continuu care nu imi da pace!

daniela

acum 11 ani

si eu am aceasta problema am facut toate analizele si am cheltuit o gramada de bani cu investigatiile de specialitate gastroenterologica si degeaba... pana la urma am ajnns la un medic psihiatru care mi a dat tratament antidepresiv cu serotonina si de atunci ma simt mai bine si doar uneori se mai
aud jenantele chioraieli .

Luna_astro

acum 11 ani

La mine a mers combinatia magne b6, imodium si ocazional calciu. Am facut toate analizele posibile, pana sa imi spuna ca nu stiu ce am. Eu am boala de mai bine de 6 ani deja, si intestinele ''tac'' doar atunci cand iau aceasta medicatie. nu au efecte adverse pana acum.

leyla

acum 11 ani

buna ziua..si eu am aceeasi problema..''''borborisme".daca a scapat cineva de asa ceva,va rugam impartasiti si cu noi!

aurica

acum 10 ani

Buna si eu am aceeasi problema de vreo doua luni ma confrunt cu ghioraiala de intestine ce as putea face ca sa scap chiar si dupa ce maninc mai tare se aud va multumes frumos

Ionut

acum 10 ani

Pot spune ca si la mine este aceeasi problema cu chioraitul intestinelor si vreau sa spun ca este si jenant si totodata si stresant,,,,,am fost la medic am facut analizele si tot ce se putea si mi-a spus ca am ficatul gras in fine m-am tratat ficatul l-am reparat dar celelalte nimic...., ce este de facut ajutati-ma va rog

Elena

acum 9 ani

Hello,

Si eu ma confrunt cu aceste disconfort galagios. Mie mi s-a recomandat supliment alimentar de la Forever cu Aloe vera + Probiotice tot de la ei. O sa incerc o perioada de doua luni si apoi vin cu vesti daca isi fac efectul sau nu.

Multa sanatate,
Elena

Alina

acum 8 ani

Si muierea mea. Problema aceasta
Cu să scape de aceasta ajutor ajutor ????