Cearcane

Diverse

Postata de uriasul cu 13 ani in urma.

Am cearcane tot mai mari, mai profunde, iar culoarea se apropie de maro inchis. Am inceput un tratament cu ceai de albastrele, dar deocamdata (o saptamana) nu pare sa se schimbe nimic.

Stie cineva care ar putea fi cauza si, eventual, un tratament? Nu intra in discutie chirurgia estetica :).

Multumesc.

Raspunsuri (5)

raluca

acum 13 ani

Foloseste cu regularitate creme anticearcan. Incearca sa-ti faci masajul de la exterior spre interior. Mai poti incerca sa te dai cu stick-uri corectoare.

uriasul

acum 13 ani

Multumesc. Am sa incerc si asta. Sper sa nu ma transform in "pacientul clasic" care, indata ce afla niste informatii pe teme medicale, zice: "Ah, si eu am asta!". :D

Nu de alta, dar internetul geme de informatii care spun ca poate fi vorba si de "defectiuni" ale organismului, adica probleme de sanatate.

Victor Richard

acum 13 ani

Odihneste-te, dormi suficient, macar cateva zile la rand. Hidrateaza-te, consuma multe lichide, fructe si legume in stare cruda. Daca faci acest lucru cateva saptamani, macar, rezultatele vor fi vizibile.

marialeea

acum 13 ani

Analize ti-ai facut? Mai ales cele de urina? Sau de sange? Nu de alta, dar cearcanele sunt primul simptom clasic de probleme la rinichi. Mama mea a avut cearcane ceva de speriat, o tot ''tragea'' cu comprese cu ceai de albastrele si... nimic. Pana, ''de gura mea'', si-a facut analizele si i s-a descoperit o infectie urinara cu nu stiu ce bacil pe care o avea de multa vreme, asimptomatica, si care se cronicizase. Inca se lupta si acum cu ea, si sunt deja cateva luni de cand face tratament.
Ia vezi si tu daca ai vreo problema de-asta, ca e tare rau daca e ceva cronic, insanatosirea e de lunga durata si o sa-ti cam faci praf stomacul cu antibioticele prescrise de medicul urolog!

uriasul

acum 13 ani

Va multumesc tuturor.