ceai pt bebe de 3 luni

Diverse

Postata de ana-maria173134297 cu 12 ani in urma.

as dori un ceai pt bebe meu de 3 luni,pana acum 2 sapt avea probleme de constipatie din a doua sapt de viata,iar de 2 sapt face scaunul,gen dearee,de ex,aseara am mancat fasole verde cu usturoi verde si dimineata a facut scaunul de un verde spre negru diareic,va rog recomandati ceva,eu ai mai dau si ceai de chimen de cand avea 2 sapt de viata.il alaptez la san.

Raspunsuri (2)

Dar

acum 12 ani

Supravegheaza-ti alimentatia. Cand alaptezi trebuie sa eviti sa mananci alimente care ii fac rau copilului. Cum sa mananci usturoi cand acesta trece in lapte si ii schimba gustul?

google

acum 12 ani

Ca proaspata mamica trebuie sa stii ca alaptarea presupune sa fii atenta la ce mananci, deoarece alimentatia ta in aceasta perioada il poate influenta pe copil. Cu cat regimul tau este mai sanatos si bogat in vitamine, cu atat laptele matern va avea compozitia necesara cresterii unui bebelus sanatos si frumos.

Nu trebuie sa mananci o cantitate mai mare de produse, dar trebuie sa alegi alimentele ce contin principiile nutritive adecvate unei bune dezvoltari a copilului,ce asigura un aport de minim 2000 de calorii organismului tau.

Laptele matern poate fi cauza colicilor bebelusului tau, de accea e bine de stiut ce alimente se recomanda si care nu pentru a proteja sugarul de eventualele colici.

Alimente interzise:
- Fructe: citrice, prune, nuci, pepene rosu, capsuni, cirese negre;
- Legume: varza (brocolli), fasole, mazare, vinete, ciuperci, castraveti, rosii, stevie, usturoi, loboda;
- Altele: tutun, dulciuri de "butique", afumatura, carne de porc, mezeluri de porc, prajeala, tocatura, rantasuri.

Bauturi interzise:
- nectar
- apa minerala acidulata
- lapte > 2% grasime
- cafea
- bere sau alt tip de bautura alcoolizata
- cola, fanta, orice bautura acidulata

Alimente recomadate:
- banane, mere, pere
- lactate: lapte < 2% grasime + cereale (orez), branza de vazi, cascaval, telemea de vaca, iaurt fara fructe
- fripturi cu cartofi/orez
- supe de zarzavat (vita usoara si pui) fara bors; supa cu galuste

Bauturi recomandate:
Lichide > 2.5 l/zi:
- supa
- apa plata
- compot facut in casa (neindulcit)
- ceai (fenicul, anason, chimen, tei, musetel, sunatoare)
- lapte