Ce valori trebuie sa aiba AC anti tiroglobulina??

Diverse

Postata de Utilizator11696627058 cu 7 luni in urma.

Recent am facut niște analize si am gasit THS 6.68 (val normale 0.51-4.30 uU/mL). Am fost la doctorul endocrinolog și m-a trimis să fac analize si la anti tiroglobulina. Acestea au iesit ca am AC anti tiroglobulina 10 cu val normale 0-64 UI/mL. Încă nu am șansa sa ajung la doctor iar si vreau sa stiu daca este bine sau prea mic (da stiu ca este in limita valorilor normale, dar pare foarte mic)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Valorile normale pentru anticorpii anti-tiroglobulina pot varia in functie de laborator si de metoda utilizata pentru testare. In general, valorile normale se situeaza sub 60-65 UI/mL.

In ceea ce priveste rezultatul dumneavoastra, unde ati obtinut o valoare de 10 UI/mL, acesta este in continuare considerat in limitele normale. In general, anomalii semnificative pentru anticorpii anti-tiroglobulina sunt considerate atunci cand valorile depasesc limita superioara normala.

Este important sa interpretati rezultatele in contextul intregului tablou clinic si sa consultati un specialist pentru o evaluare mai detaliata. Acesta va poate oferi informatii suplimentare si poate decide daca este necesara vreo alta investigatie sau tratament specific.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/analize-recomandate-in-functie-de-patologii_1329