ce sa fac?

Diverse

Postata de lenox70 cu 13 ani in urma.

As dori sa aflu ce medicatie si ce regim alimentar trebuie urmat in cazul unei diarii cronice. Fica mea in varsta de 16 ani, sufera de aceasta problema de aproape 10 zile; la inceput am crezut ca se poate vindeca cu o dieta echilibrata dar nici acum nu i-a trecut dupa ce a luat Ercefuril si Biotics. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Furazolidon, orez, ceai de menta, cascaval, Smecta. ATAT! Sa nu se sperie ca de la furazolidon urina este galbena si va urina frecvent (fiind diuretic). Timp de o saptamana.
Fara smantana/iaurt/lapte, fara fructe, fara bere, fara supe, fara orice inmoaie scaunul. Daca nu cedeaza intr-o saptamana (si diareea este violenta iar scaunul este lichid, nu doar moale), mergeti la un medic gastroenterolog.

lenox70

acum 13 ani

multumesc!

ina

acum 13 ani

In loc de furazolidon sau smecta poate folosi Hidrasec, doctorul mi-a zis ca e mai puternic decat cela doua. Ar fi bine sa mearga sa faca si cateva investigatii pt a vedea ce a provocat aceasta diareea, poate are un parazit ceva