ce recomandati pt helicobactery pylori?

Diverse

Postata de gorgan100613 cu 14 ani in urma.

In urma unei gastroscopi mi s-a descoperito gastrita cronica,binenteles urmata de aceasta bacterie helicobactey-pylori,am urmat un tratament de antibiotice,binenteles neterminandul deoarece avea multe reactii adverse,transpiram f tare,eu care nu transpir nici daca alerg,dureri si umflaturi in zona genitala,iar dimineta si seara cand trebuia sa iau pastilele aveam calduri si ma apucau greturile,am urmat al 2 tratament cu alte antibiotice 7-14 zile,l-am terminat de 3 luni,acum trebuie sa merg sa fac breath test,dar mie frica ca nu am reusit sa omor bacteria dupa 2 tratamente deoarece am niste dureri de stomac groasnice mai ale dupa 4 -5 ore dupa ce cinez,mentionez ca sunt f atenta la ceea ce mananc,dati-mi un sfat va rog,

Raspunsuri (1)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa faceti serologia pe H.pylori sau Ag fecal H.pylori, nu aveti de ce sa va temeti. Daca ati urmat corect tratamentul de eradicare, cel mai probabil bacteria a fost inlaturata.
Este foarte important regimul alimentar.
Alimente permise:
- Carne sp***a pui, vita, peste, fiarta sau gratar
- Branza sp***a proaspata de vaci, cas, urda, lapte dulce
- Ou fiert
- Ulei crud, unt, margarina
- Supe zarzavat sau carne sp***a
- Legume si fructe preparate termic (piure, sote, compot), fructe crude bine coapte, fara coaja sau samburi
- Dulciuri neconcentrate- placinte, budinci, biscuiti, prajituri de casa
- Condiment vegetale neiuti
- Lapte, ceai, cacao, suc fructe necarbogazoase
- Paine integral veche de 1 zi, paste fainoase
Reguli generale:
- Mese mici si dese
- INTERZIS ALCOOLUL SI FUMATUL
- Alimentele netolerate nu se vor mai consuma- in ulcer nu exista un regim propriu zis. Pacientul isi face singur regimul, functie de alimentele tolerate.