cauza caderii parului

Diverse

Postata de Simona P178404 cu 13 ani in urma.

am intrerupt anticonceptionalele si de atunci imi cade parul foarte mult, deasemenea mi au iesiti si ca niste mici cosulete pe pielea capului. este normal? multumesc

Raspunsuri (5)

Marina

acum 13 ani

Da, anticonceptionalele intrerupte pot determina caderea parului deoarece provoaca modificari hormonale bruste. Am vazut ca ati postat mai mult intrebari legate de chisturi, pilozitate si probleme hormonale. Va recomand sa faceti o programare la un medic endocrinolog pentru o evaluare completa. Faceti analizele hormonale si cereti si o ecografie pelvina pentru a preveni sau trata eventualele efecte neplacute ale unui dezechilibru hormonal.

Simona P178404

acum 13 ani

voi face analize de colesterol etc luni. si mi s a dat o ecografie abdominala. eu am mai facut deja ecografie transvag anul trecut unde s a descop ca am ovare polichistice. insa nu mi aduc aminte ca cineva sa mi fi zis daca e vb de un exces de hormoni sau nu, sau care este cauza unui dezechilibru hormonal. mentionez ca intotdeauna am av ciclu in fiecare luna.

Csara

acum 13 ani

Draga mea, nici un medic n-ar trebui sa recomande pilule anticonceptionale fara analize hormonale. Mai ales daca administrarea acestora se va face pe termen mai lunt. Pe de alta parte, orice intrerupere de anticonceptionale trebuie facuta cu avizul medicului. Cel mai bine ar fi sa faci analize hormonale, cele de colesterol nu te vor ajuta in rezolvarea problemei.

oana

acum 13 ani

Buna ziua.sunt disperata am luat logest 5 zile dupa care le-am intrerupt deoarece nu le suportam. mentionez medicul mi le-a prescris dupa ochii fara analize absolut nik.am fost la control sa zic ca nu le suport..si a zis k in primele 2 3 luni asa o sa fiu.le-am intrerupt de capu meu...dar sunt speriata ca nu mi-a venit ciclul e posibil de la antic cum le-am intrerupt asa brusc?

lavinia

acum 13 ani

buna ziua, am luat si eu timp de un an yasmin. m-am impacat bine cu ele, insa de vreo 4 luni le-am intrerupt si de atunci au inceput problemele. nu am avut ciclu 2 luni, aveam cosuri pe fata, pe gat si pe piept, imi cadea parul. luna trecuta am avut menstra si o data cu ea mi-au disparut si cosurile, insa caderea parului persista. anticonceptionalele mi-au fost prescrise de medicul ginecolog, fara niciun fel de analiza, iar intreruperea am facut-o de capul meu pt ca imi doresc un bebe. intrebarea mea este daca o sa imi treaca de la sine caderea parului si daca este posibil sa aiba alta cauza?