Care este diferenta/deosebirea dintre asistent medical si asistent medical generalist

Diverse

Postata de verona23 cu 10 ani in urma.

in codul deontologic al asistentilor medicali, erau enumerate trei categorii de asistenti:
moasa, asistentul medical, si asistentul medical generalist. care este diferenta dintre acestia( as med- amg)? va multumesc!

Raspunsuri (2)

Ripea Robert

acum 7 ani

Asistentul medical general are facultate,si salariu dublu, iar asistentul medical are postliceala de 3 ani si un salariu de nimic. Un asistent medical general își poate continua studiile devenind doctor. Se da examen la medicina si intra in anul 3.

Ripea Robert

acum 7 ani

PS. Ca asistent medical general poti face cursuri ca mai apoi sa devii lector.